Digitalizácia v našom archíve
- Lukas Rendek
- Oct 26, 2011
- Čítanie: 2
Medzi najväčšie výzvy súčasného archívnictva 21. storočia nielen v Európe, ale aj tu na Slovensku, patrí digitalizácia. Digitalizácia ako forma sprístupňovania archívnych dokumentov na jednej strane a na strane druhej ako prostriedok ich ochrany sa v posledných rokoch v archívnom ponímaní výrazne rozšírila.
Archív gréckokatolíckeho arcibiskupstva Prešov v tomto nastupujúcom trende nechce zaháľať a preto sa od júla 2011, v rámci výskumných činností Centra excelnetnosti socio-historického a kultúrno-historického výskumu, zapojil do aktívnej spolupráce pri riešení plánovaných vedecko-výskumných úloh uvedeného centra a to vyhotovením tzv. digitálnych kópií resp. snímok archívnych dokumentov vybraných fondov DEKANSKÉ VIZITÁCIE, KANONICKÉ VIZITÁCIE a LISTINY.
V priebehu júla 2011 sme preto na základe poverenia PhDr. Jaroslava Coraniča, PhD. pristúpili k plánovanej digitalizácii prvého zo spomenutých fondov - DEKANSKÉ VIZITÁCIE, ktorý zahŕňa archívny materiál k celkovo 274 gréckokatolíckym farnostiam, ako aj ich jednotlivým filiálkam z rozmedzia rokov 1886 – 1948. Pri digitalizácii a manipulácii s archívnymi dokumentmi sme vychádzali zo stavu zachovania fondu, z materiálno-technického zabezpečenia, zo základných požiadaviek, kladených na ochranu archívnych dokumentov.
Pri riešení úlohy sme napokon určili dva základné metodické postupy, v ktorých sme sa zamerali na:
1) vyhotovenie digitálnych snímok jednotlivých archívnych dokumentov príslušných farností fondu Dekanské vizitácie
2) grafickú úpravu už zachytených snímok v grafickom editore v PC
Analýza jednotlivých činností a výsledky:

Pri prvom kroku sme za použitia digitálnej zrkadlovky Canon EOS 1000d (10, 1 Mpx) a statívu postupne v priebehu spomenutých mesiacov k dňu (13. 10. 2011) vyhotovili spolu 2733 snímok dovedna 226 farností. Do ukončenia digitalizácie tohto fondu, uloženého spolu v 4 archívnych škatuliach tak zostáva vyhotoviť snímky archívnych dokumentov ešte 48 farností, čo predstavuje 1 archívnu škatuľu. Napokon až tak je možné pristúpiť k digitalizácii ďalších fondov – Kanonické vizitácie a Listiny. Čo sa týka druhého kroku práce, archív pristúpil ku grafickej korekcii snímok a to z nasledovných dôvodov. Tmavé, resp. slabo osvetlené priestory archívu, pri ktorej použitá digitálna zrkadlovka nedokáže zachytiť pri plnej ostrosti fotografovaný archívny materiál, jednak kvôli tomu, že kvalita, resp. vybavenosť fotoaparátu nezodpovedá rámcovým európskym požiadavkám na digitalizáciu archívneho dedičstva, ako aj z dôvodu, že kritériu ochrany archívneho materiálu najviac zodpovedá, ak je materiál trvalo uložený v slabo osvetlených priestoroch emitujúcich svetlo do 200 luxov (pre priestory archívu), resp. v tmavom vôbec neosvetlenom priestore, napokon viedlo k rozhodnutiu snímky dodatočne graficky upraviť. V danom prípade preto po presune snímok do PC bola každej snímke určená nová hodnota kontrastu, hĺbky ostrosti, gammy (svetelnosť), tak, aby snímky boli dobre čitateľné a použiteľné na ďalšie účely, či už študijné, vedecké a podobne. Je nutné zdôrazniť, že pri prvotnom odfotografovaní archívneho dokumentu, aj na základe hore uvedených dôvodov, snímky nespĺňali predpoklady pre ich štúdium a budúce využitie. Boli zväčša vždy rozostreté (aj pri použití statívu), takmer nečitateľné a podobne. Grafická korekcia snímok tak výrazne napomohla ich čitateľnosti.

Napokon celkový obsah súboru zdigitalizovaných dokumentov tak k dátumu 13.10.2011 predstavuje kapacitu spolu 10,7 Gb pri priemere veľkosti 1 snímky vo formáte JPG = cca. 5 Mb. V priebehu októbra 2011 sa napokon v archíve očakáva ukončenie digitalizácie archívneho materiálu prvého fondu – DEKANSKÉ VIZITÁCIE, ich odovzdanie Centru excelentnosti sociohistorického a kultúrnohistorického výskumu, ako aj pokračovanie prác v druhej fáze a to digitalizácia fondu KANONICKÉ VIZITÁCIE, následne po ich zdigitalizovaní v predpokladanom termíne ukončenia v januári 2012, digitalizácia fondu LISTINY.
Posledné príspevky
Pozrieť si všetkyV nasledujúcich riadkoch vám chceme v krátkosti načrtnúť dejinný vývoj východného obradu na území mesta Košice a jeho okolia. K oživeniu...
Comments