top of page

Prehľad archívnych fondov a pomôcok

 

Archív gréckokatolíckeho arcibiskupstva Prešov má v súčasnosti nasledujúcich 18 archívnych fondov:

 

1. Listiny GKB – Prešov (1817 – 1911)

2. Prezidiálne spisy (1890 – 1950)

3. Bežná agenda (1814 – 1950)

4. Korešpondencia s Gréckokat. vikariátom Mukačevskej diecézy pre Slovensko v Michalovciach (1939 – 1949)

5. Kanonické a dekanské vizitácie (1877 – 1944)

6. Konzistoriálne zápisnice (1876 – 1913)

7. Diecezálna školská kancelária (1875 – 1948)

8. Seminár (1877 – 1950)

9. Alumneum sv. Jána Krstiteľa (1862 – 1948)

10. Fondy a základiny (1823 – 1950)

11. Výročné účty dištriktov (1824 – 1949)

12. Odpisy matrík (1901 – 1949)

13. Kongruálny súpis (1782 – 1950)

14. Výkazy cirkevného majetku (1888 – 1948)

15. Inventáre farností (1824 – 1924)

16. Správa biskupského majetku :             a/ Listiny (1325 – 1792)

                                                                     b/ Spisy (1323 / 1820 – 1947)

17. Bibliotéka (1798 – 1936)

18. Varia (1876 – 1949)

Stručná charakteristika fondov a skladba písomností:

 

Listiny biskupstva nás oboznamujú s jeho založením, s menovaním biskupov, sú tu pápežské buly a panovnícke dekréty biskupov a kanonikov a samozrejme erekčná listina biskupstva.

 

Prezidiálne spisy - zachovalo sa z nich len torzo. Bádateľa informujú najmä o pomeroch v prešovskej diecéze, ako aj o pomeroch medzi gréckotolíkmi, žijúcimi v Amerike a o práci apoštolského vyslanca medzi nimi. Fond sa takisto týka zriadenia gréckokatolíckeho biskupstva v Amerike. Stretávame sa tu aj so školskou otázkou, otázkou maďarskej liturgie a otázkou zjednotenia kalendára. Riešia sa tu dôležitejšie osobné záležitosti duchovenstva a biskupstva a vysielanie kňazov do Ameriky.

 

Bežná agenda pokrýva širokú paletu problémov a otázok celej diecézy. Ide o najväčšiu časť materiálu archívu. Podrobný obraz problémov, ktoré vo fonde môžeme študovať nám podáva vecný index. Ten zahrňuje všetky oblasti života fár, dištriktov a biskupstva i jeho inštitúcií i tlače a časopisov. Jeho súčasťou sú aj periodické správy z dištriktov, ktoré sa vo vecnom indexe vyskytujú takmer v každom ročníku. Tieto správy zasielali vicearchidiakoni biskupskej kancelárii:

1. v januári: zoznám prestúpených do inej cirkvi, matričné výťahy a správy o rozvodoch,

2. v júni: účty farností a škôl, vizitačné zápisnice,

3. v júli: správy o prospechu žiakov, dáta o školách, zoznam potrebných učebníc, zápisnice          

4. z jarných kongregácií, rozpočet na budúci školský rok,

5. v septembri: zoznam školopovinných dietok,

6. v októbri: správu o daroch pre fondy,

7. v novembri: správu o vdovách a sirotách kňazov a učiteľov a správu o kantoroch a učiteľoch,

8. v decembri: správu o poistení cirkevných budov, zápisnice jesenných kongregácií a správy o fondoch.

 

V týchto časových termínoch bádateľ nájde menované správy v ročníku, ak má v inventári záznam označený ako periodické správy.

 

Korešpondencia s vikariátom v Michalovciach obsahuje informácie o živote farností vikariátu, o osobných záležitostiach duchovných, o ktorých vikár podával správy biskupovi.

 

Kánonické vizitácie (1878 - 1882) - zachovali sa z obdobia biskupa M. Tótha a sú dôležité pre poznanie nielen náboženského, ale aj občianskeho života farností.

 

Dekanské vizitácie podávajú podobne informácie o farnosti, ale už nie na základe takých podrobných predlôh ako kanonické vizitácie, ktoré vykonával biskup.

 

Konzistoriálne zápisnice obsahujú vážnejšie disciplinárne, majetkové a kongruálne záležitosti.

 

Diecezálna školská kancelária, ktorá ako orgán Katolíckej akcie rozvinula činnosť pri biskupstve najmä v r. 1947 mala na starosti školstvo a výučbu náboženstva. Z jej činnosti, v ktorej sa usilovala zhromaždiť všetok materiál o školstve sa zachovalo málo materiálu. Sú to najmä výkazy o výučbe náboženstva na školách. Zo seminára a alumnea je tiež len torzo materiálu (mnohé záležitosti sú uložené v bežnej agende). V školskom materiáli sporadicky nájdeme aj korešpondenciu inšpektorov z Bardejova, Medzilaboriec, Prešova, Humenného, Sabinova a Popradu s biskupskou kanceláriou.

 

Fondy a základiny nám poskytujú obraz o tom, ako si gr. kat. cirkev z vlastných prostriedkov pomáhala pri podpore osôb, ustanovizní a stavbách cirkevných budov. O hospodárení a finančnom stave farností podávajú obraz výročné účty dištiktov.

 

Odpisy matrík sú dôležitou skupinou najmä z oblasti tých farností, ktorým sa matriky nezachovali, alebo boli zničené. Sú zoradené abecedné podľa farností. Zachovali sa od roku 1904 približne do roku 1950.

 

Kongruálny súpis podáva vývin kongruálnych záležitostí farárov a učiteľov od vzniku diecézy až po jej zánik.

 

Výkazy cirkevného majetku poskytujú obraz majetku jednotlivých farností.

 

Inventáre farností - podobne ako výkazy cirkevného majetku, ale podrobnejšie poskytujú informácie o chrámoch, fare a ostatných farských budovách. 

 

Správa biskupského majetku, v prvej časti, v ktorej sú listiny a jednotliviny nás oboznamuje s osudom majetku biskupstva v období, keď bol v rukách rádov a jednotlivcov a neskôr náboženského fondu. V druhej časti sa oboznamujeme so spôsobom správy biskupského majetku a s korešpondenciou správcov s biskupstvom, s účtami a hospodárením, s árendátormi, so sťažnosťami obyvateľov na árendátorov a opačne.

 

Bibliotéka - zachovalo sa z nej len torzo spisov, najmä listov medzi biskupstvom a Jánom Kováčom, jej zakladateľom. Tu je najcennejšia listina o založení bibliotéky a jej potvrdení panovníkom. Varia obsahujú kázne, reči, pozostalosti, pastierske listy a zlomky spolkovej korešpondencie.

 

© 2015 by Archív gréckokatolíckeho arcibiskupa Prešov.

  • Wix Facebook page
bottom of page